Spływ kajakowy – jaki rodzaj kajakarstwa wybrać?

Kajakarstwo ma całą rzeszę miłośników – amatorów. Jest to przyjemna forma aktywności fizycznej połączona ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. Kajakarstwo jest względnie niedrogim sportem, pozwalającym cieszyć się przepięknymi widokami, a także niekiedy pokonywać własne słabości. Z roku na rok przybywa wzrasta ilość fanów i kajaki lubuskie zyskują na swej popularności.
Kajakarstwo turystyczno-rekreacyjne można podzielić na kilka rodzajów.

Do najczęściej wymienianych należy:

  • kajakarstwo nizinne
  • kajakarstwo morskie
  • kajakarstwo górskie
  • kajakarstwo zwałkowe
  • rodeo

Kajakarstwo nizinne jest idealne dla początkujących kajakarzy, gdyż spośród wymienionych rodzajów wymaga najmniejszych umiejętności technicznych. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób o słabej wytrzymałości fizycznej. W jednym zdaniu jest to klasyczne, standardowe pływanie szlakami, które są wyznaczane przez koryto rzeki. Pozwala na obcowanie z przyrodą, jest mniej dynamiczne od np. kajakarstwa zwłakowego. W kajakarstwie nizinnym najlepiej sprawdza się kajak lub kanadyjka. Większych umiejętności i wytrzymałości wymaga kajakarstwo morskie. Ważne jest tutaj przygotowanie techniczne (dobrze kontrolować kajak i odnajdować drogę z dala od brzegu morza) oraz znajomość podstawowych przepisów (mowa tu o przepisach regulujących możliwość pływania kajakiem po morzu). Bez pozwoleń można wypływać w morze kajakiem do 2 mil morskich na linii brzegu, przy widoczności pow. 2 mM. W Polsce rodzaj morskiego kajakarstwa nie należy do popularnych. Znacznie częściej uprawiane jest kajakarstwo górskie, które również wymaga dużych umiejętności technicznych, sprawności fizycznej i doświadczenia. Spływy górskim potokiem są dynamiczne. Ważne jest, aby cały czas obserwować drogę przed sobą i za sobą, planować manewry, obserwować zmieniającą się w górach pogodę. Kajakarstwo górskie wciąga!

Do intensywnych rodzajów rekreacji należy także kajakarstwo zwałkowe uprawiane na trudnych rzekach nizinnych. Nastawione jest na pokonywanie rzek i strumieni o dużej liczbie naturalnych przeszkód, np. krzaków, zwalonych drzew. Cała zabawa i trudność polega na tym, że pokonanie przeszkód musi odbyć się bez opuszczania kajaka. Równie perfekcyjnego opanowania obsługi kajaka wymaga rodeo kajak. Jest to zabawa kajakiem na falach lub odwojach.