Spływ kajakowy dla początkujących

Wybierając się na kajaki w lubuskim po raz pierwszy warto znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, wiedzieć, co należy ze sobą zabrać i czego można oczekiwać po spływie. Te elementarne wiadomości pomogą bezpiecznie i przyjemnie spędzić czas.

Po pierwsze należy przed spływem zapoznać się z poziomem trudności spływu. Zależy on od warunków panujących na danej rzece, ilości i poziomu trudności zakrętów, szybkość nurtu, progów, czasu potrzebnego do przepłynięcia. Najprostszy szlak przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych może okazać się niebezpieczny i niełatwy do pokonania. Za podstawową zasadę bezpieczeństwa należy uznać założenie kamizelek asekuracyjnych lub ratunkowych. Wielu osobom wydają się one niewygodne i niepotrzebne. Pamiętajmy jednak, że w trudnej sytuacji kamizelka może uratować nam życie.

Po drugie warto – najlepiej wcześniej lub w ostateczności przed samym spływem upewnić się, czy kajaki są w dobrym stanie technicznym oraz sprawdzić kompletność wyposażenia (wiosła, siedziska, kamizelki asekuracyjne i ratunkowe). Rzeczy, które ze sobą zabierasz zapakuj w coś, co łatwo nie przemoknie (worek żeglarski, worki na śmieci) oraz przywiąż dobrze do kajaka. Zabezpieczy to nasz bagaż przed zmoczeniem i zgubieniem w wodzie.

Po trzecie zachowaj środki ostrożności i bezpieczeństwa. Zawsze dostosuj poziom trudności trasy spływu do swoich możliwości. Obserwuj zmiany pogodowe, reaguj natychmiast, gdy zmienia się niekorzystnie. Zawsze zabieraj ze sobą środki opatrunkowe lub turystyczną apteczkę. Wsiadaj i wysiadaj zawsze z dziobem kajaka zwróconym w górę rzeki i przybijaj do brzegu zawsze pod prąd. W celu uniknięcia niemiłych niespodzianek wychodząc na brzeg zawsze solidnie przycumuj kajak do brzegu. Nie wykonuj w kajaku gwałtownych ruchów, a co jeżeli przydarzy nam się wywrotka? Najważniejsze, że podczas ewentualnej wywrotki w pierwszej kolejności ratujemy człowieka. Ratowaniem sprzętu zajmij się w drugiej kolejności.

Decydując się na spędzenie wolnego czasu na kajaku nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu i nie pij alkoholu podczas spływu. To bardzo ważna zasada, tak jak zakaz pływania nocą.