Spływ kajakowy – czy to jest dla mnie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy spływ kajakowy jest dla mnie? W Internecie, od znajomych możemy pewnie usłyszeć przeróżne opinie od skrajnie negatywnych po bardzo pozytywne. Każdy ma inne doświadczenia, upodobania, co do form spędzania czasu wolnego. Jeżeli więc preferujesz aktywne spędzanie czasu wolnego? Lubisz wodę i dodatkowo (choć nie jest to najważniejszym warunkiem) potrafisz pływać? Obcowanie z naturą sprawia Ci przyjemność i dodatkowo Cię relaksuje? Cenisz sobie poczucie niezależności?

Odpowiadając „TAK” na co najmniej dwa z powyższych pytań można stwierdzić, że spływ kajakowy jest dla Ciebie. Masz dalej wątpliwości? Rozwiejemy je poniżej.

Kajakarstwo jest niekomfortowe i nie należy do czystych

Pamiętajmy o tym, że kajak ma za swoje zadanie przede wszystkim unosić swoich pasażerów na wodzie. Załoga znajduje się blisko powierzchni wody, ale nowoczesny sprzęt nie cieknie i jednocześnie pozwala zabezpieczyć się przed wodą i zachować suche oraz czyste ubranie. Dla tych, którzy nie lubią siedzieć nisko (jak jest to zazwyczaj w kajaku) można wybrać kanadyjkę. Można w niej wygodnie usiąść na ławeczce.

Spływ kajakowy wymaga dobrej kondycji i wytrzymałości fizycznej

Tak i nie. Na pewno trzeba mieć świadomość, że kajak napędzany jest siłą naszych mięśni. Trzeba więc poruszać się nieco, aby skorzystać z tej formy rekreacji. Okoliczności przyrody plus przyjemna forma aktywności fizycznej (potrzebna każdemu) równa się spływ kajakowy. Pamiętajmy, że trasy spływów maja różne stopnie trudności i na dobry początek najlepiej jest wybrać tę łatwiejszą.

Warunki noclegu są mało luksusowe

Utarło się, że ze spływem kajakowym nierozłącznie wiąże się biwakowanie. Potrzebny jest więc namiot, śpiwór i inne wyposażenie niezbędne do spędzenia nocy np. na polu namiotowym. Spanie pod gwiazdami, wieczorne ognisko dla niejednych ma swój urok. Bardziej wymagający mają do dyspozycji coraz więcej szklaków, które maja na swej drodze kwatery, gospodarstwa agroturystyczne (i nie tylko). Można w nich dobrze zjeść i wyspać się w wygodnym łóżku.