Kajaki – kilka faktów o małych jednostkach pływających

Kajak to niewielka łódź, która napędzana jest siłą wioseł. Na wiosła składają się dwa pióra, wiosło nie jest przymocowane do pokładu. Współcześnie kształt kadłuba oraz technologia wykonania są różnorodne i zależne od zastosowania. Z tym terminem nierozerwalnie wiąże się pojecie spływu. Jest to przepłynięcie turystycznego szlaku wodnego.

Krótki zarys historyczny

Niewiele osób pewnie wie, że początkowo głównym zastosowaniem kajaków był transport wodny. W czasach współczesnych kajakarstwo jest jedną z dziedzin sportów wodnych oraz sposobem na aktywne spędzenie czasu wolnego. Oficjalnie kajakarstwo zostało dodane do olimpijskich dyscyplin sportowych w 1936 roku. Kajakarstwo w Europie narodziło się w Wielkiej Brytanii na przełomie lat 50 i 60 XIXw. Początkowo korzystano z łodzi wzorowanych na eskimoskich kajakach. Były one konstruowane z przeróżnych materiałów. Za prekursora kajakowej mody można uznać Johna McGregora, który to założył pierwszy na świecie klub kajakarski.

Kajakarstwo można podzielić na rekreacyjne i sportowe. Na to drugie z kolei można podzielić na kajakarstwo klasyczne, w tym regatowe i nizinne lub kajakarstwo górskie, kajak-polo. Najnowszą dyscypliną jest Freestyle kajakowy (inaczej rodeo kajakowe) – odważna odmiana akrobatyki. Za prekursora turystyki kajakowej w Polsce uznaje się Zygmunta Glogera.

Kajak daje możliwość poznawania i rozkoszowania się , często nieznanymi widokami akwenów wodnych. Jest to względnie niedrogie i dające możliwość dopasowania do różnych upodobań i możliwości – także fizycznych. Ten rodzaj aktywności nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego. Początki z kajakami mogą wydawać się trudne, lecz warto spróbować. Wiele osób zajmujących się wynajmem kajaków dodatkowo oferuje zorganizowane spływy o różnych poziomach trudności. Kajaki lubuskie oferuje zarówno spływy dla początkujących, trwające ok. 3,5h jak i zaawansowanych, gdzie można spędzić w kajaku ok. 9 godzin. Spływy mogą również trwać kilka dni od 2 do 4-5. Na trudność szlaku kajakowego składają się różne czynniki, m.in.: warunki panujące na danej rzece, ilość i poziom trudności zakrętów, szybkość nurtu, progi, czas potrzebny do przepłynięcia.